Mõista, mõista mis see on: väike, leidub kõikjal ja väga toksiline?

Mõista, mõista mis see on: väike, leidub kõikjal ja väga toksiline?

Autor: Mariliis Pajula

 

Kujutle end jalutamas ühel suvesoojal õhtupoolikul piltilusas rannas, tuul paitamas juukseid ning lained loksumas rahustavas rütmis. Ühtäkki märkad, et palja jala all on hunnik suitsukonisid. Sama stsenaarium kordub laste mänguväljakul, pargis ja metsarajal.

 

Kahjuks teavad mitmed heakorratöötajad ja koristustalgutel osalejad, et taoline vaatepilt on üsna tavaline ja suitsukonisid leidub tõepoolest avalikes kohtades väga palju. Tegemist on globaalse probleemiga, sest igal aastal jõuab kõikjal üle maailma loodusesse 4,5 triljonit suitsukoni, millest hinnanguliselt vaid kolmandik visatakse prügikasti. Seega on tegemist ühe enim loodusest leitava jäätmeliigiga maailmas [2]

 

Millest koosneb suitsukoni? 

Pealtnäha tundub üks koni justkui paberist ja biolaguneva välimusega, kuid tegelikult algab kõik tubakataime kasvatamisest ja sigareti tootmisprotsessist, mistõttu leiab ühest suitsukonist näiteks erinevate pestitsiidide, taimekaitsevahendite ja näriliste tõrjevahendite jääke [4]. Suitsetamisel põleb küll suurem osa konist ära, kuid alles jääv osa koosneb plastikust nimega tselluloosatsetaat, nikotiinist ning sellistest toksilistest raskmetallidest nagu kaadmium, plii ja arseen [1]. Nii sigareti tahke osa kui suitsu kaudu jõuab keskkonda üle 4000 erineva kemikaali ning on teada, et üle 50 suitsukonis leiduvatest kemikaalidest ja mürkainetest on inimese jaoks vähkitekitava mõjuga [4].

 

Millised mõjud on suitsukonil loodusele ja keskkonnale? 

Suitsukoni lagunemisprotsess kestab aastaid ja selle tulemusel tekkivad mikroplasti osakesed on väga ohtlikud, sest need levivad kõikjale meenutades mitmetele linnu- ja loomaliikidele toitu [2]. Floridas püüdis Karon Masoni nimeline naine pildile ebameeldiva juhtumi, kus täiskasvanud Ameerika käärnokk toidab oma poega suitsukoniga. Teada on ka juhtumid, kus linnud kasutavad konisid pesaehitusel ning teadlaste väitel on sellisel teguviisil linnu tervisele geneetiliselt toksiline mõju [5]. Mõjutatud saavad taimedki, sest suitsukoni võib mõjuda pärssivalt teatud taimede idanemisele ja kasvule, sealjuures pole vahet, kas tegemist on tavalise või mentoolist suitsufiltriga [3].

Lisaks maismaale levib suitsukonide reostus jõudsalt jõgede ja sadeveesüsteemide kaudu edasi merre ja ookeani. Kahjuks pole kaitstud ka meie oma Läänemeri, mille ääres suitsukonid on üks enim leitud jäätmeliik moodustades lausa 67% kogu rannas leitavast prügist [1]. Kahjuks tähendab kõik see, et meie enda toidulaud on samuti saastunud, sest sööme neidsamu kalu, kelle organismist on leitud suitsukonide osakesi.

 

Mis on lahendus?

  • Parim võimalik lahendus keskkonna reostamise vähendamiseks on lõpetada suitsetamine. 
  • Kui see pole mõeldav, tuleks kindlasti vältida konide maha viskamist. 
  • Üks hea soovitus on kanda kaasas väikest ja mugavat suitsukoni konteinerit. Eriti kavalatel eksemplaridel on ühtlasi võimehoidja funktsioon. 
  • Levita mürgiste suitsukonide kohta infot teistelegi ja kui võimalik osale koristustalgutel.

 

Kasutatud allikad:

[1] https://www.blastic.eu/mind-cigarette-butt-fish-not-smoke/

[2] https://www.nationalgeographic.com/environment/2019/08/cigarettes-story-of-plastic/

[3] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0147651319307481?via%3Dihub

[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3088407/

[5]https://www.audubon.org/news/disturbing-photo-shows-black-skimmer-feeding-cigarette-butt-its-chick


Liquid error: Could not find asset snippets/upsell-now.liquid