diy, hoialoodust, jätkusuutlik, jõulud, keskkond, kingitus, kink, kuusk, mariliispajula, meisterda, rohepakend -

Kuidas muuta jõulud keskkonnasõbralikuks?

Autor: Mariliis Pajula


Me kõik oleme näinud Ameerika jõulufilme, kus kuuse alla tekivad meeletud plastmaterjali pakendatud kingituste mäed. Kahjuks toimub täpselt sama asi siiani ka reaalses elus ning jõulud on kogu maailmas aeg, kus jäätmekogused mitmekordistuvad. Näiteks Suurbritannias visatakse 2017. aastal tehtud  küsitluse kohaselt jõulude aeg ära 108 miljonit pakkepaberit, 54 miljonit taldrikutäit toitu, 100 miljonit prügikotitäit mänguasju ja kingitusi ning kasutatakse ära 189 miljonit patareisid [1]. Õnneks leiti sama uuringu käigus, et 84% vastanutest olid mures kingitustega kaasnevate pakendikoguste pärast [2]. Kuidas siis muuta jõulud keskkonnasõbralikuks?

Allikas: Pexels

(Foto allikas: Pexels)

  • Korduvkasuta kinkekotte, pakkepaberit ja -paela. Iga saadud kingipaki terve ja korralik ümbris jäta alles, et saaksid seda teinekord uuesti kasutada ja ei peaks uut ostma. Sama kehtib erinevate paelte ja nööridega. Miks mitte võtta pakkimisel kasutusele kodus seisev riidest kott (või valmistada kott ise kangajääkidest), ajalehepaber, klaasist või metallist purk. Paki kinni sidumiseks sobivad niit, takunöör, lõngajupp kui jalatsinöör. 

  • Korduvkasuta jõuludekoratsioone või meisterda need ise. Igal aastal ei pea uusi kaunistusi ostma, eriti veel plastikust ja litritega. Selle asemel pane üles olemasolevad tuled või kuulikesed, muutes igal aastal nende asukohta. Vaheldust saab luua ka sellega, et igal aastal tuua välja erinevad kaunistused. Jõuludekoratsioonid saab samuti meisterdada ise üheskoos perega kodus ülejäävatest asjadest (nt klaaspurgist küünlaümbris) või teha jõulukompositsioon looduses leiduvatest käbidest, okstest või samblast. 

  • Eelista vastutustundlikult valmistatud ja lisaaineteta küünlaid. Kõige ohtlikumad kodu siseõhule ja inimese tervisele on supermarketites müüdavad odavad ja tugevalt lõhnavad küünlad. Lõuna-Carolina Ülikooli teadlaste 2009. aasta uuringu kohaselt tasub eelistada parafiinvahast (naftapõhise) küünla asemel sojavahast (köögiviljapõhist) küünalt, sest viimane ei erita õhku ohtlikke saasteaineid, mis tihedal küünla põletamise ajal võivad tekitada vähki, allergiaid või astmat. Sealjuures võeti uuringus vaatluse alla vaid lõhnatud ja värvaineteta küünlad. Lisaks on sojavaha taastuv materjal ja sellest tehtud küünlad on keskkonnasõbralikud ja biolagunevad [3].

  • Vali litrite- ja sädelustevaba jõulukaart või meisterda see ise. On omamoodi traditsioon saata lähedastele ja tuttavatele jõulukaarte, kuid siinkohal on oluline, et need oleksid võimalikult lihtsalt taaskasutusse suunatavad. Litrid ja muud kaunistused kaartidel koosnevad üldjuhul plastist ja jõuavad lõpuks mikroplasti kujul meie ookeanitesse. Laste või perega on vahva idee ka jõulukaardid ise meisterdada. Mida lihtsamast paberist on jõulukaart, seda parem.

  • Mõtle läbi jõululaua toidud. Proovi koguseid arvestada võimalikult täpselt, et ei tekiks toiduraiskamist. Teatud toitusid on võimalik sügavkülmutada ja kunagi hiljem süüa, samuti saab üht-teist külalistele kaasa pakkida. Erinevate poest saadavate limonaadide või vee asemel paku võimalusel kraanivett või kodust mahla.

  • Ära kasuta ühekordsest plastist tooteid. Jõulupidu korraldades pane lauale keraamilised nõud ning korduvkasutatavad toiduriistad. Katsetage töökaaslastega jõulupeo pidamist ilma ühekordsete plastnõude ja joogikõrteta.

  • Päris kuusk või mitte? Selles küsimuses on teadlased veel eriarvamusel, sest arvestada tuleb niivõrd paljusid nüansse (kus ja kuidas on kuusk kasvanud, kui kaugelt ja millise transpordiliigiga koju toodud, puu hilisem käitlus jne). Erinevate teadusuuringute järgi tuleks plastkuuske kasutada vähemalt 5.-20. aastat, et see muutuks jätkusuutlikuks valikuks. Samas kunstkuuse negatiivseks pooleks on koostisaine PVC, mis juba tootmisprotsessist alates võib tehase töötajatele olla kantserogeense mõjuga [4]. Kindel on see, et kõige keskkonnasõbralikum variant on mitte kuuske osta ja valmistada keskkonnasõbralikest materjalidest kuusekujuline dekoratsioon. Samuti on hea variant tuua koju potikuusk, mille hiljem saab maha istutada või selline puu, mis on looduses hakanud kasvama liini all ja tuleks igal juhul maha võtta. 


Kasutatud allikad:


[1]christmas-waste-total-wrapping-paper-food-scraps-packaging-sticky-tape-study-a8119821.html

[2] amount-of-waste-thrown-out-at-christmas-unacceptable-polls-finds-11171061

[3] news_article.aspx

[4] Economics_Of_Phasing_Out_PVC.pdf

Liquid error: Could not find asset snippets/upsell-now.liquid