Kas Rohepakendi nõud komposteeruvad?

fermenteerimine, kompost, komposteeruvad nõud, nutriloop, rohepakend -

Kas Rohepakendi nõud komposteeruvad?

Mis juhtub siis, kui Rohepakendi komposteeruvad nõud ei lagunegi tagasi algosadeks?

Seda me ootama ei saanud jääma. Otsustasime võtta ise initsatiivi enda kätte, teha testkatsed ja palusime abi teistelt targematelt spetsialistidelt.

 

Järgnevalt saad lugeda sellest, kuidas:

-          Alustasime koostööd parimate komposteerijatega Eestis

-          Viime läbi katsed

-          Millised võiksid olla tulemused?

 

Edu alus on koostöö

Meil on suur rõõm teatada, et alustasime koostööd Nutriloopiga. Nende ettevõte tegeleb biojäätmete väärindamisega. Nutriloopi meeskond võitleb selle eest, et tulevikus oleks meil veel alles viljakat mulda ja et toidujäätmed saaksid tagasi toitaineringlusesse. Meie esimeseks ühisprojektiks on lagundada ära Rohepakendi kasutatud ühekordsed sööginõud kodustes tingimustes kombineeritud meetodil.

 

Kuulujutud...

Erinevad kogemused ja kuulujutud on meie kõrvu jõudnud. Sellest, kuidas kodus on tehtud mitmeid katseid komposteerida biolagunevaid tooteid, millel on märgis, et tööstuslikult komposteeruv. Tulemused on olnud seinast seina. Näiteks Pärnust pärit tundmatuks jääda sooviv ettevõtja väitis, et Vegware poolt müüdud kohvitops lagunes neil koduhoovis põõsas ära. Ajakulu oli umbes 1 aasta ja seda koos talvega. Teadmata on ainult, mis materjalist topsiga on tegu....

 

Katse läbiviimine

 

Selleks sai võetud Rohepakendi erinevad tooted ja materjalid ning purustatud need väiksemateks osadeks (eesmärgiga kiirendad lagunemisprotsessi). Toote materjalide valikus oli paber, kartong, kartong kaetud PLA taimseplastikust kihiga. Selle katse eesmärk on teada saada, kas Nutriloopi meetodil on võimalik saada Rohepakendi toodetest uuesti puhas muld. Sisuliselt saab sama tehnoloogiat kasutada igas kodus, kes soovib.

 

Testi pudelikaelad

Katse raskuskohad on kindlasti taimne plastik, ligniin ja tselluloosi kiud. Need on vastupidavad ja vajavad pikemat aega lagunemiseks. Kindlasti ei saa välistada, et katse kukub läbi ja peale komposteerimist on Rohepakendi tooted veel lagunemata. Sellegipoolest saame teada, kas tootja poolt reklaamitud sööginõud lagunevad või mitte kodustes tingimustes.

 

Nutriloop toimetab

Edasine katse viiakse läbi Nutriloopi spetsialistide poolt. Väiksed testosad segati kokku muu komposteeritava materjaliga ja pandi fermenteeruma. Kokku tehti 4x 20l ämbri täit. Paari nädala jooksul kui fermenteerumine lõpetatud, tühjendatakse ämbrid mulla pinnale ja kaetakse kompostiga. Tehakse 4 eraldi peenart. Siis jätame suveks seisma ja pärast kraabime kompsti maha ning uurime, mis toimunud on. Selge on see, et tselluloos ja ligniin lagunevad oluliselt aeglasemalt, aga loodetavasti on need pakendid seente poolt lagundatud.

Hoiame teid kursis!

Kindlasti hoiame teid kursis, kuidas katse edasi läheb ja kas test on edukas või mitte! Tulevikus tutvustame teile veel Nutriloopi komposteerimis nippe, anname nõu, mis materjale saab kasutada plastiku asemel, miks ei komposteerita Eesti prügilates ja palju muud. Kõik seda saab lugeda meie blogist.

 

Aga kui tahad olla esimesena teemadega kursis, siis liitu meie uudiskirja listiga. Kõik need teemad kajastame enne avaliku blogis avaldamist e-kirjas uudisena!


Liquid error: Could not find asset snippets/upsell-now.liquid