10 keskkonnasõbralikku kingiideed jõuludeks

hoialoodust, jätkusuutlik, jõulud, keskkond, kingitus, kink, mariliispajula, rohepakend, toidumähik -

10 keskkonnasõbralikku kingiideed jõuludeks

Autor: Mariliis Pajula

Foto allikas: Stencil

Kingituste jagamine on jõulude üks traditsioonilisemaid hetki, kuid siinkohal saab teha keskkonnasõbralikumaid valikuid. Üks võimalus on saavutada kokkulepe, et sel aastal ei tehtagi kingitusi. Selle asemel korraldatakse perekondlik matk loodusesse, õhtusöök või nauditakse muul moel üksteise seltskonda. Tänapäeval, kus nii mõnigi perekonnaliige elab välismaal, võib selline koosolemise aeg olla parim kingitus. Lisaks on ajad muutunud ning noorema generatsiooni seas on tekkinud minimalistlike vaadetega elustiil, sest ollakse tüdinud liialt paljude asjade omamisest. 

 

Kui soovitakse siiski teha jõulukingitusi, siis siin on mõned keskkonnasõbralikud ideed: 

 

  • Uuri, mida inimene soovib kingiks saada. Selle asemel, et osta talle poest miski, mida ta tegelikult ei vaja, on nii võimalik kinkida tõeliselt vajalik ja kasutusse võetav ese.
  • Leppige kokku, et sel aastal on kingitused plastivabas pakendis või keskkonnasõbraliku märgisega. Mis see tähendab? Näiteks metall, papp ja klaas on korduvalt taaskasutatavad ja kergelt käideldavad materjalid. Ökomärgis on tähis, mis kinnitab toote või teenuse keskkonnasõbralikkust ning mahemärgis näitab, et toode või selle koostisosad on mahepõllumajanduslikku päritolu.
  • Tehke peresiseselt annetused abivajajale. Tänapäeval on võimalus toetada nii Eesti inimesi kui Aafrika või Afganistani peresid. Ehk lähevad sulle aga hoopis südamesse tänavatelt päästetud hulkuvad loomad ja nendega tegelevad organisatsioonid, väljasurevad liigid, vaesed pered, lastekodud või puuetega inimeste ühingud. 
  • Kingi elamus. Toidugurmaanile mõne põneva toidukoha voucher või loodusesõbrale äge matk; kultuurinautlejale teatri-, muuseumi-, filmi- või kontserdipilet; spaahuvilisele lõõgastav pakett jne. Kui võimalik, saada kink digitaalsel kujul ja ära prindi piletit välja.
  • Kingi aega. Vahel võib osutuda parimaks kingiks lapsele, emale, abikaasale või vanaemale üheskoos veedetud päev. Või kingi kodusele emale üks lõõgastav päev või nädalavahetus, kus ta saab argipäevast vaheldust  ja teha midagi endale meelepärast.
  • Virtuaalsed kingid. Miks mitte sel aastal kinkida virtuaalsel kujul e-raamat, muusikaalbum, e-pilet või kinkekaart.
  • Kingi midagi söödavat. Siinkohal vali pakendiks keskkonnasõbralik ümbris, Kinkida saab omatehtud moosi, kompotti, küpsiseid, trühvleid või muffinisegu. Kingipakki saab pista veel piparkooke, pähkleid, kuivatatud puuvilju, põnevaid kastmeid, maitseaineid, juustusid või muud taolist. Paljud toidud ja kuivained säilivad avamata kujul pikalt, seega ei pea muretsema toiduainete kiire riknemise pärast.
  • Üks kingitus mitme inimese poolt. Grupis tehtud üks suur kink saab olla kallim ning vähendab samas tekkivate jäätmete kogust. Tänapäeval on väga levinud, et lastel on suurtes kogustes mänguasju, raamatuid ja muid esemeid, millest paljudega ei jõutagi mängida. Üks ja väga soovitud asi võib olla lapse jaoks palju parem ja armastatum. Siinkohal pole häbiasi vaadata igaks juhuks ringi kasutatud mänguasjade turul või realiseerimiskeskustes. Kindlasti tasub aga vältida kasutatud ja vanu plastikust mänguasju, sest teadlased on avastanud neist krooniliselt mürgiseid ühendeid (nt kaadmium, broom, plii jne), mille kogused ei vasta tänapäevastele Euroopa direktiivide normidele [1].
  • Eelista vastutustundlikke ja kodumaiseid tootjaid. Katseta sel aastal mitte tellida jõulukingid e-poest ja väga kaugelt, et vähendada meeletut pakkeprügi ja transpordisaastet, mis sellega kaasneb. Erinevad eestimaised tootjad leiad organisatsiooni Terveilm kodulehelt.
  • Kingi korduvkasutatavaid tooteid: termos või kruus, toidukarp, toiduriistad, puuviljakott, toidumähik, riidest poekott jne. Tasub kindlasti hoiduda bambusest toodetest, mis puutuvad kokku kuuma joogi või toiduga. Saksa tarbijaterühm Stiftung Warentest uuris sel aastal 12 populaarset bambusest kohvitopsi ja avastas, et kuuma kohvisarnase joogiga kokkupuutel lekkis neist inimese tervisele ohtlikku melamiinvaiku ja kantserogeenset formaldehüüdi. Samuti süüdistas Stiftung Warentest tootjaid selles, et ei hoiatatud tarbijaid mikrolaineahjus kuumutamise eest. Nimelt hakkab topside sisepind kuumutamisel lagunema eraldades veelgi rohkem melamiini ja formaldehüüdi. Kahjuks reklaamisid ka mitmed tootjad, et nende tassid biolagunevad, kuigi tegelikult on ainus viis taolisest bambustassist vabanemiseks selle põletamine jäätmetehases [2].

 

Organisatsioon Terveilm on aastaid korraldanud kampaaniat “Kingi targalt” ning nende kodulehelt leiab põnevaid ideid lastele sobivateks kingitusteks ning elamus- või annetuskinkideks. 

 

Keskkonnasõbralikke jõule!

 

Kasutatud allikad:

 

[1] https://www.sciencedaily.com/releases/2018/01/180126085435.htm

[2] https://www.iamexpat.nl/lifestyle/lifestyle-news/bamboo-coffee-cups-could-pose-health-risk 
Liquid error: Could not find asset snippets/upsell-now.liquid